A vízről és horgászatról

Soczó-zug 

Az 1800-as évek jelentős folyószabályozásai "szerencsére" a Körösöket is elérték; s így sok kisebb-nagyobb, önálló vagy egymással kapcsolatban álló holtág jött létre a térségben.

Ezen holtágak közül 15 Gyomaendrőd környezetében található, mint a város ÉNY-i határában egymással "vízi" összeköttetésben lévő Templom-, Soczó-, Bónom- és Pap-zugok is. A megnevezett holtágak a Hármas-Körös folyása mentén egymás alatt helyezkednek el és adnak otthont virágzó vízivilágnak, fás-bokros vad területeknek és hangulatos zártkerteknek, ahol -párás nyári hajnalon- horgászok tucatjai ülnek felszerelésük mögött a kapásra várva.
Nem ok nélkül mondhatjuk, hogy a vizek horgászcentrummá tették a várost és környékét, hiszen az egyes holtágak egy-egy horgász-szövetség, -egyesület kezelésében vannak és a gazdáknak érdekük, hogy a bőséges fogás lehetőségéhez segítség hozzá tagjaikat és az idelátogató -és talán elégedetten visszatérő- vendéghorgászok százait.

A Soczó-zug holtágra jellemző, hogy nagy területéhéz viszonylag keskeny meder tartozik (kb. 1,8 km hosszú, és 40-60 m széles), így a parti horgászok számára lényegesen több horgászhely adódik, mint egy hasonló területű "tóforma" esetén. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a horgászok jóval kevésbé zavarják egymást, hiszen átlagosan több tíz méterenként található egy-egy éppen foglalt horgászhely, amit a part menti nádas is szeparál. A holtág közel 9 hektáros vízterületet, 168 telek és erdősáv övezi. Az átlagos vízmélység jellemzően 2-2,5 méter, néhol azonban négy méter mély gödröket is találhatunk.
A víz a folyóval is összeköttetésben áll, így az egész holtágrendszer folyamatos vízutánpótlása és frissítése biztosítható.

Horgászat

A holtág tartós bérletként a Soczózugi Környezetvédelmi és Horgász Egyesület békéscsabai civil szervezet kezelésében van. A vízre az Országos Horgászrend szabályai érvényesek az alább kiemelt helyi szabályok alkalmazásával. További ismeretek az egyesület honlapján találhatók, amik közül kiemelném az alábbiakat, mint az Alapszabály mellékleteit:
- Korlátozások, tilalmi idők
- Horgászrend
- Házirend

Helyi sajátosságok: 
(a legfontosabbak)

  • A napijegy adott napra 0 órától éjfélig szól
  • Horgászni a zártkertek végén található horgászhelyekről, stégekről csak a tulajdonos írásos beleegyezésével engedélyezett
  • A 8 kg súlyt meghaladó pontyot tilos megtartani.
  • Törpeharcsa korlátlan mennyiségben fogható, nem számít egyéb halfajhoz. Tilos visszaengedni!

Jegyárak:
(2019.01.01-től)

  • Felnőtt napijegy: 3.500 Ft
  • Felnőtt hetijegy: 15.000 Ft
  • Ifjúsági napijegy: 2.000 Ft
  • Ifjúsági hetijegy: 7.000 Ft

Horgászjegy a város legközelebbi horgászboltjában kapható: Körösi Weekend Horgászbolt, 5502 Gyomaendrőd, Hídfő Utca 12., +36 (70) 2610-472, Hétköznap: 8-17 óráig, Szombat - Vasárnap: 8-12 óráig).

Kérjük kedves vendégeinket a horgászrend és házirend maradéktalan betartására; az az ellen vétőket az egyesület fegyelmi bizottsága minden esetben szankcionálja!

Telepítés minden tavasszal és ősszel történik úgy, hogy annak időpontja a horgászidényt a lehető legkevésbé zavarja meg, melynek nagy része ponty.
A holtágra jellemző halfajok: ponty, amúr, csuka, harcsa, süllő, keszegfélék, angolna, törpeharcsa, kárász. A törpeharcsa - mint kitüntetett nemkívánatos hal - zavaró hatása megfelelő csalizással eredményesen elkerülhető.

További információk és foglalás: Mezei Virág,     +36 20 508 5129,     info@mezeitanya.hu

Legyen a vendégünk!